Розмарин и неговите лечебни свойства
15/01/2023/Билки
  • От Елена Пеева
  • 192

Розмарин – тази ароматна билка принадлежи към семейството на ментата-Устоцветни. Името и идва от латинската дума rosmarinus,която означава “морска роса”. Растението расте в Средиземноморието и е издръжливо растение, което може да се адаптира и живее добре и в по-трудни условия.

За лечебни цели се използват малките, твърди листа с формата на игла, които са богати на летливо масло. Действието им е най-силно, когато цъфти през пролетта и лятото.

Според поличбите, ако на входа на дома ви е посаден розмарин, той ще пази всички, които живеят в него.

По традиция розмаринът се е включвал в булченските букети, както и в погребалните венци през Викторианската епоха като символ на възпоменание. Любовниците си разменяли клонки от растението в знак на преданост.

В първата книга за билките отпечатана в Англия през 1525г “Bankes Herbal” , за розмарина се казва, че “мирисането на аромата на листата подържа човека млад”.

Шекспир, споменава розмарина в “Хамлет”, където Офелия, нагиздена с цветя казва на Лаерт: “Ето розмарин, който е за спомен”.

История

Историята на розмарина се простира още по-назад във времето от Шекспир. Древните египтяни, римляни и гърци смятали, че е свещен и го използвали широко за пречистване на въздуха и за предотвратяване на разпространението на болести.

Розмаринът е богат на антиоксиданти, като фенолна киселина и розмаринова киселина. Розмариновата киселина е много мощно антиоксидантно, противовирусно и противовъзпалително средство. Фенолната киселина помага на тялото да усвоява и използва витамин Е, като увеличава неговия антиоксидантен потенциал. За повечето от останалите антиоксиданти, които се съдържат в това растение, е установено, че потенциално инхибират стареенето на мозъка.

В един памфлет публикуван през 1607г. се твърди, че розмарина “помага на мозъка, подсилва паметта и е много лековит за главата”.

Не случайно това растение е известно като “билка за паметта” и действа като отлично тонизиращо средство за мозъка. Той заздравява капилярите и увеличава притока на кръв към мозъка, като стимулира мозъчната функция и подобрява концентрацията и паметта.

Лечебни свойства

При розмарина е установено, че повишава коефицента на растеж на нервните клетки и подпомага лечението на нервните тъкани, както и подобрява мозъчната функция. Това прави билката идеална за по-възрастни хора, защото им помага да постигнат здравословно остаряване, както и за онези, които се нуждаят от допълнителна помощ за подсилване на мозъка, като адвокати, лекари и студенти.

Розмарин

Високото антиоксидантно съдържание на розмарина подпомага защитата на тялото от нежеланите ефекти на стареенето. Неговите затоплящи и стимулиращи свойства раздвижват кръвта, което прави ароматната билка идеалното тонизиращо средство за хората,които имат нужда от повече жизненост и енергичност,  тъй като тя подсилва сърцето и помага за защита на артериите от атеросклероза.

Билката е чудесна за хора, страдащи от синдрома на хронична умора.

Розмарина стимулира кръвообръщението и подобрява оросяването на крайниците, като подкрепя сърцето и затопля ръцете и краката. При външно приложение затоплящото му действие е изключително полезно за тези, на които постоянно им е студено. При синдром на Рейно или при измръзвания розмаринът е идеален за масаж или вана на краката.

За розмарина е установена, че подпомага черния дроб, като подобрява производството на ензими и съдейства за понижаването на кръвната захар и холестерола. Билкарите го използват и при възпален жлъчен мехур и жълтеница.

Когато се включи в състава на масажно масло или мехлем тази ароматна, обезболяваща билка, нанесена с масаж върху ставите и мускулите, е чудесна за облекчаване на болката при ревматизъм, артрит и болки в кръста и гърба, защото намалява напрежението.

Заради неговите астрингентни, стимулиращи и забавящи стареенето свойства розмаринът се използва от поколения в препарати за коса и кожа.

Билката стимулира притока на кръв към скалпа, като по този начин помага при косопад. Тя се използва от десетилетия за потъмняване на скалпа, като и придава красив блясък.

Няколко капки от етеричното масло в шампони и лосиони ще ви помогнат за поддържане на цвета на косата, както и при пърхот и косопад.

Прием на тинктура от розмарин:

Тинктура от розмарин-20 капки, разтворени във 50-100мл вода до три пъти на ден преди храна.

Чай-половин чаена лъжичка смлени листа на розмарин се залива с 250мл вряла вода и се запарва 15-20 минути.  Изпива се намалки глътки или на няколко пъти през деня.

Запараката от розмарин може да се използва и като вода за уста, при лош дъх и за заздравяване на венците.

Противопоказания: хипертония, да се избягва от хора, които страдат от мигрена дължаща се на разширени кръвоносни съдове и бременни.

Водата за лице на унгарската кралица с розмарин

За този разкрасителен продукт, датиращ от около 14в. се разказва , че е направен от кралския алхимик, за да лекува болежки и да подпомогне разкрасяването на остаряващата унгарска кралица Елизабет. Друга история твърди, че циганите изобретили водата и я продавали като лек за всичко.

Първите рецепти, съдържали основно розмарин и мащерка в палинка(традиционна напитка, приготвяна по същата технология като ракията и брендито), а водата била търсен лек и одеколон за хора от ранга на Шарл V от Франция.

Тоникът е идеален за мазна кожа-стяга и освежава тена, като оставя кожата чиста и гладка. Може да се използва и като подхранваща вода за изплакване на косата.

Как да си направим този чудесен разкрасителен продукт с розмарин
  • 1 част изсушен розмарин
  • 1 част изсушена мащерка
  • 1 част изсушена мента
  • 1част изсушена салвия
  • 1 част изсушена лимонова кора
  • 2 части изсушен невен
  • 2 части изсушени розови венчелистчета
  • Бренди, ракия ,оцет или биоетанол-70%

Поставете билките в буркан със широко гърло, залейте ги с бренди, оцет, ракия или биоетанол, така че да ги покрие напълно. Затворете с капачка и оставете на топло място за три седмици.

След това прецедете и хвърлете билките. Към всяка чаша от този тоник се прибавя половин чаша розова вода. Добавете и няколко капки етерично масло от дъгово мушкато за да засилите аромата.

Използвайте като билков тоник след почистване на лицето, както и за изплакване на косата след измиване.

Здравословен десерт с розмарин
  • 5 праскови, 10 сливи или друг ваш любим плод
  • 3 супени лъжици течен мед
  • Няколко стръка розмарин
  • 2-3 супени лъжици вода

Загрейте предварително фурната на 200 градуса. И поставете два стръка розмарин на дъното на тавата. Разрежете плодовете и махнете костилките. Поръсете плодовете с меда 2-3 стръка розмарин отгоре.

Добавете няколко лъжици вода за да не залепнат плодовете на дъното и да загорят. Печете за 20-30 минути, докато плодовете омекнат, но останат сочни. Извадете от фурната и се насладете на ароматното изкушение.

Повече информация, относно използваните източници може да намерите тук.

Статията има чисто информативен характер. Каквато и билка да използвате, преди това се посъветвайте с вашия дерматолог или фитотерапевт!

Бъдете здрави!

Продукти свързани със статията

Плащане и доставка
Начините за плащане и цената на доставката ще откриете ТУК.