

От Елена Пеева
- 109
Магнезий, нутриента принадлежащ към минералите с високо съдържание в нашият организъм – около 25гр. от него. Повечето магнезий в нашето тяло, се намира в костите, като зъбите също съдържат значителни количества от него.
Лечебни свойства на магнезия:
- Необходим е за синтеза на над 300 различни ензима, и за това играе основна роля в човешкия организъм
- Макар и в не големи количества, той е необходим в кръвната плазма и други телесни течности
- Регулирането на пулса
- Контролира кръвното налягане
- Участва в синтеза на множество хормони
- Влияе върху предаването на сигналите на нервната система
- Помага за правилното усвояване на другите минерали и витамини
- Докато калция е нужен за контракциите на мускулите, то магнезия е необходим за тяхното разпускане
Храните, които съдържат магнезий в големи количества са:
- Краве мляко-500гр. съдържа 16% от дневната нужда на възрастните.
- Краве кисело мляко -500гр. съдържа 20% от дневната нужда на възрастните.
- Орехи-100гр. съдържат 50% от дневната нужда на възрастните.
- Фасул (бял , варен)-70гр. съдържа 50% от дневните нужди на възрастните.
- Спанак-100гр съдържа 50% от дневната нужда на възрастните.
Защо се нуждаем от магнезий?
Всяка клетка в тялото ни се нуждае от магнезий, за да произвежда енергия. Магнезия помага и при някои здравословни проблеми, като астма и диабет и е много ценен за лечението на аритмия.
Витамин С и калцият работят по-добре, когато в организма ни има достатъчно магнезий. Той е четвъртия по разпространение минерал в тялото ни. Вижте защо се нуждаем от витамин C?
Нивата на калций и магнезий в кръвта трябва да са постаянни и трябва да си доставяме и двата минерала в необходимите количества. В противен случай , организма ще извлича тези минерали от костите, за да ги принесе в кръвта, което ще намали здравината на костите. Научете повече за калция, остеопорозата и рака на дебелото черво.
Препоръчителна дневна доза магнезий:
- Бебета – 0 – до 0.5г. -30мг
- Бебета-0.5-до 1г.-75мг
- Деца-от 1 до 3г.- 80мг
- Деца-от 4 до 8г.-130мг
- Деца от 9 до 13г.-240мг
- Момичета-от 14 до 18г.-410мг
- Момчета –от 14 до 18г.-360мг
- Мъже от 19 до 30г-400мг
- Мъже над 31г- 420мг.
- Жени от 19 до 30г-310мг
- Жени над 31г-320мг
- Бременни жени-18г и по-млади-400мг
- Бременни жени-19 до 30г-350мг
- Бременни жени-31 до 50г-360мг
- Кърмачки-18г и по-млади-360мг
- Кърмачки-19-30г-310мг
- Кърмачки-31-50г-320мг
Изследванията през последните години за ползата на по-големи дози магнезий са доста солидни. Много специалисти по храненето, както и лекари днес препоръчват 500мг дневна доза за възрастни.
Изпитвате ли недостиг на магнезий
В случай, че не сте напълно здрави, лесно може да развиете недостиг, особено ако спадате към някоя от следните категории:
- Злоупотребявате с алкохол-повечето хора, които са пристрастени към алкохола, не се хранят пълноценно, за това имат ниски нива на магнезий и други хранителни вещества
- Имате диабет – вероятно изхвърляте голяма част от магнезия с урината
- Болестта на Крон, цьолиакия или друго хронично заболяване на червата
- Страдате от бъбречно заболяване
- Повръщате често или имате силна диария
- Пиете диуретични средства – диуретиците ви карат да отделяте повече урина, с което понижавате нивата си на магнезий
- Вземате лекарство против рак – цисплатин
- Вие сте в напреднала възраст
Как да приемаме магнезий
За оптимална доза ни е необходим между 200 и 500мг дневно. Не приемайте повече от 500мг. Разпределете приема през деня и взимайте магнезия с храната. Ако получите диария от добавките веднага намалите дозата.
Бъбреците ни умело отстраняват излишния магнезий, така че не би трябвало да има други проблеми освен диарията, ако взимате прекалено много. Излишъкът без проблем ще преминава в урината, освен ако нямате бъбречно заболяване. Магнезия се блокира от алкохол, големи количества калций, мастноразтворими витамини А,Е и К.
Магнезия работи добре с : калций, калий, тиамин, витамин С, витамин D
Връзката между магнезия и сърцето
Ниските нива на магнезий са свързани с някои сърдечни проблеми. Изследванията показват, че сърдечните заболявания са значително по-редки при хора с най-висок дневен прием на магнезий-над 340мг, в сравнение с онези, които си набавят най-малко-под 186мг.
Както знаем, магнезия помага на мускулите да се отпускат, недостигът му може да причини спазъм на една от коронарните артерии.
Този спазъм блокира кръвния поток и може да причини инфаркт. Някои лекари смятат , че недостигът на магнезий стои зад много от внезапните инфаркти, особено при хора, които не са страдали от сърдечно заболяване.
Факт е, че внезапното вливане на магнезий се използва понякога в реанимацията като лечение при инфаркт.
Също така, магнезият помага за предпазването от тромби, като не позволява на тромбоцитите(кръвните клетки, които формират съсиреци) да се слепват. Това прави по-малко вероятно слепването им и образуване на запушващ артерията тромб.
Твърде малко магнезий може също да причини сърдечна аритмия. След като това се случи, сърцето ви бие неравномерно. Можете да пропуснете удар, да отбиете два или сърцето ви да започне да бие твърде бързо. Изследванията сочат, че хората с ниски нива на магнезий е по-вероятно да умрат внезапно от ритъмна смърт.
Магнезият регулира и кръвното налягане, като помага на мускулите да се отпуснат. Ако няма достатъчно магнезий, стените на кръвоносните съдове се обтягат, което увеличава налягането на кръвта в тях.
Магнезий и астма
Когато получите астматичен пристъп, мускулите на дихателните пътища в белите дробове получават спазъм. Това стеснява бронхите, така че не можете да дишате с лекота. Магнезият отпуска мускулите и бронхите се отварят, така дишате много по-леко.
В реанимация при тежки астматични пристъпи се влива венозно магнезий. Не се опитвайте , обаче да облекчите пристъпа си самостоятелно като сдъвчите магнезиева добавка. Това няма да ви помогне, а може и да е опасно. По-добре си вземете лекарството за астма.
Магнезий и диабет
Високото кръвно налягане е често проблем на диабетиците, също така страдащите от диабет често имат ниски нива на магнезий. Има ли връзка в този случай? Някои лекари са на мнение, че има и препоръчват магнезиеви добавки на пациентите си с диабет.
Тъй като магнезия играе важна роля във въглехидратната обмяна, той може да помогне на диабетиците по-добре да контролират кръвната си захар и да предотвратяват възникването на усложнения по-късно, като намаляване на зрението, бъбречни и сърдечни заболявания.
Магнезият и рака на дебелото черво
Изследване проведено в Швеция през 2006г. сочи, че жените, които си доставят повече магнезий от храната, имат по-нисък риск да заболеят от рак на дебелото черво.
Рискът е пряко свързан с дневния прием: жените с най-висок прием – 255мг и повече имали с 60% по-нисък риск да развият рак на дебелото черво, в сравнение с тези с най-нисък прием-под 209мг. Това е още една причина да хапвате повече варива, ядки, пълнозърнести храни и зелени зеленчуци, като зелето и спанака например.
Магнезий за здрави кости
Калцият не е единствения минерал, от който се нуждаете, за да запазите костите си здрави-магнезий също ви е необходим. Той поддържа нивата на калция балансирани и осигурява производството на витамин D.
Общото правило е, че се нуждаете от два пъти повече калций спрямо магнезия за да се предпазите от остеопороза. Тъй като жените се нуждаят от повече калций с възрастта, те се нуждаят и от повече магнезий.
Ако сте жена над 50г. и не вземате естроген, трябва да получавате 1500мг калций и 750мг магнезий дневно. Това количество е невъзможно да се набави с храната-поговорете с лекаря си за калциеви и магнезиеви добавки.
Магнезий и мигрена
Хората, които страдат от мигрена, често имат ниски нива на магнезий. Дали това означава,че ниските нива на магнезий предизвикват мигрена? Все още учените нямат ясни доказателства, въпреки че е възможно.
При мигрена, опитайте си да си набавите 500мг дневно магнезий чрез храната и добавки. Това количество на ден, може да намали броя на пристъпите, които получавате. Има данни, че действа и като предпазна мярка при жени, които страдат от мигрена по време на менструалния цикъл.
Повече информация, относно използваните източници може да намерите тук.
Статията има чисто информативен характер. Каквато и билка да използвате, преди това се посъветвайте с вашия дерматолог или фитотерапевт!