

От Елена Пеева
- 86
Хепатит, на латински „Hepatitis“ е възпаление на черния дроб, което може да бъде причинено от различни фактори, като вируси, алкохол, лекарства или други хронични заболявания.
Лечението на хепатита изисква индивидуален и комплексен подход, който включва не само медицински препарати, но и промени в хранителния режим и използването на природни билки.
В тази статия ще намерите важна информация и съвети относно подходящата диета и полезните билки, които могат да помогнат при лечението на хепатита и поддържането на здравето на черния дроб.
Диета при хепатит
Едно от най-важните неща в природолечението на хепатит е спазването на строга диета. Задължително е да се изключат от дневното меню, поне за първите шест месеца са следните храни:
Маргарин, свинска мас, сланина, месни и рибни бульони, мазна риба – язовирна и океанска, морска, свинско, колбаси и полуфабрикати, лютиви и пикантни храни, консерви, твърдо сварени и пържени яйца, солени и мариновани плодове и зеленчуци, шоколад, вафли, сладолед, торти и др.
Ако се консумират бобови храни, трябва преди това да се изкисват поне 12 часа, а по време на приготвянето им да се сменят 2-3 води. Алкохолът и лекарствата също са противопоказни.
Полезни храни при хепатит
Зехтин, зеленчукови и млечни супи, телешки и рибни кюфтета-печени, речна риба, обезмаслена извара-домашна, млечни продукти – най-добре от козе мляко и с масленост не по-висока от 2.5%.
Включете в менюто си и рохки яйца, пресни или варени зеленчуци, узрели плодове, сушени кайсии, стафиди, мед, редки каши, пълнозърнести храни, като се избягва амонячната сода, ориз, картофи, чесън и лук-в малки количества. Динята и пъпеша са също много полезни.

Също така много полезни са печените ябълки. Препоръчва се да се консумират три пъти дневно по 2 печени ябълки. Към тях може да се добави пчелен мед и канела.
Соколечение при хепатит
Препоръчителни са следните прясно изцедени сокове:
- Моркови – 300-500мл. дневно
- Ябълки – 200-300мл. дневно
- Грозде – 200-300мл. дневно
- Домати – 300мл. дневно
- Комбиниран сок от два портокала, две мандарини, половин грейпфрут и един лимон – дневна доза.
Този сок е противопоказен при язва, и големи камъни в жлъчката и бъбреците.
Соколечението се провежда поне 6 месеца.
Вижте още: Сок от моркови – 10 ползи за здравето
Прием на минерална вода
Друг важен фактор в лечението на хепатит е приема на минерална вода в достатъчни количества всеки ден. Количеството вода се изчислява в зависимост от килограмите. На всеки десет килограма се препоръчва около 300мл. вода, като през лятото е добре да се увеличи приема поне с още половин литър.
Начинът на прием е също от значение за да не се натоварва работата на бъбреците. Прието е между 8-12 чаши вода, разпределени равномерно или около 200мл . на час.
Подходящи минерални води при чернодробни заболявания са Хисаря, Горна Баня, Брезник, Велинград, Брястово, Сепарева баня.
Минералните води, които се използват за лечение на чернодробни проблеми трябва да съдържат магнезиеви и хлорни йони, сулфати, хидрокарбонати, които засилват образуването на жлъчка и нейното отделяне.
Витамин С
Като хранителна добавка може да се приема витамин С, който доказано помага за облекчаване на острия хепатит и за предотвратяване на заболяване от хепатит на хоспитализирани пациенти.
Вижте още: Защо се нуждаем от Витамин С
Билколечение при хепатит
Редица растения, съдържащи горчиви вещества и гликозиди се прилагат за лечение и профилактика при хроничен хепатит.
Такива са:
- Стръкове от бял равнец – Millefolii
- Корени от жълта тинтява – Gentianae
- Стръкове от пелин – Absinthii
- Стръкове от камшик – Agrimoniae
- Корени от блатен аир и др.
При лечение на хроничен хепатит много добър резултат се получава с билката Бял трън – Silybimun marianum. Той съдържа флавонола силимарин, чиято защитна функция върху чернодробния паренхим е доказана.
Използват се надземните части на растението като запарка, тинктура или друг вид хранителна добавка, в това число и масло от бял трън.
Ако чернодробното заболяване е съпроводено и със запек, при приготвянето на билковите извлеци към всяка доза се прибавят и една две чаени лъжички кора от зърнастец – Cort. Frangulae.
Билкова комбинация при хепатит Е
Смесват се по 50гр. от следните билки:
- Анасон – плод – Anisi
- Маточина – лист – Melissae
- Глухарче – корен – Taraxaci
- Зърнастец – кора – Frangulae
- Лен-семена – Lini
В 600гр. кипяща вода се поставят две супени лъжици от смесените билки. Вари се 5 минути, кисне 30 минути и се прецежда. От отварата се приема три пъти по една чаша 15 минути преди храна.
Ако слабителния ефект не е достатъчен, количеството на корите от зърнастец се увеличава с една-две чаени лъжички на всяка доза.
Практикуващите китайска билкова медицина обикновено препоръчват лимонник – Fr. Schisandrae Chinensis – плодовете от шизандра, които подобряват чернодробната функция.
Хепатит и апитерапия
Употребата на пчелните продукти при заболявания на черния дроб и жлъчните пътища е широко застъпена в народната и научната медицина. Каротинът от меда се превръща във витамин А, при участието на витамин К се синтезира протромбин, необходим за съсирването на кръвта.
Медът със всичките си съставки подпомага обменните процеси в черния дроб. Съставките на пчелния мед и особено холинът намаляват съдържанието на мазнините в черния дроб.
Подходящи сортове мед са:
- билковия
- овощния
- ливадния
- ментовия
- цикория
Полезни рецепти с пчелни продукти при хепатит
- Лимон с мед. 20мл сок от лимон се смесва с мед на вкус. Приема се няколко пъти на ден.
- Глухарче с мед. Стрит корен от глухарче се смесва с мед. Приема се три пъти на ден по една чаена лъжичка. Коренът от глухарче добре се комбинира с корен от репей и цикория.
- Сок от два лимона се смесва със сок от две глави чесън и същото количество пчелен мед. Приема се три пъти дневно по една чаена лъжичка след храна.
- Три пъти дневно се приема по 20-30гр. мед, разтворен в топла преварена вода. Към него се добавя половин чаена лъжичка прашец. Курсът на прием е месец и половина. Почива се две седмици и след това се повтаря.
- Прополис. Два-три пъти дневно се приема клеева тинктура по 25-30 капки. Клеевата тинктура при хепатит е подходящо да се смесва и с тинктура от глухарче, репей, бял трън.
- 50гр. пчелен прашец се смила или начуква в хаванче и се смесва с 50г. пчелен мед. Приема се по една чаена лъжичка три пъти дневно преди храна.
- Половин чаена лъжичка перга-два-три пъти дневно половин час преди храна се препоръчва при хроничен хепатит, цироза на черния дроб и холецистити.
- Подходящ апитоник: 300-400 грама пчелен мед се смесва с 250гр. краве масло, 100гр. пчелен прашец и 50мл. клеева тинктура. Приема се три пъти дневно по една чаена лъжичка преди храна.
- Полезна закуска: две лъжици козя извара се смесват с една лъжица мед, сока на половин лимон, половин чаена лъжичка канела. Закуската се прилага веднъж дневно.
Примерна програма от билки и пчелни продукти при хроничен хепатит
- Клеева тинктура – два три пъти дневно по 25-30 капки.
- Тинктура от глухарче и бял трън – 2-3 пъти дневно по 20 капки, може да се смесва заедно със клеевата тинктура.
- Прием на апитоник – два-три пъти дневно, след приема на тинктурите.
- Прясно изцеден сок от моркови и ябълки – 300-500мл. дневно.
- Билков чай – 600мл. дневно или по една чаша сутрин обед и вечер.
- Масло от бял трън – два-три пъти дневно по една чаена лъжичка.
Преди да пристъпите към прием на комбинирани билкови и пчелни продукти се посъветвайте с вашия фитотерапевт за подходящата комбинация при вас, тъй като подхода в билколечението и апитерапията винаги е индиивидуален и съобразен със съпътстващите заболявания.
Повече информация, относно използваните източници може да намерите тук.
Статията има чисто информативен характер. Каквато и билка да използвате, преди това се посъветвайте с вашия дерматолог или фитотерапевт!