

От Елена Пеева
- 66
Колаген – най-разпространеният протеин в човешкото тяло, който държи целия ни организъм заедно. Той се намира в костите, мускулите, сухожилията и кожата, където образува скеле, което придава здравина и структура.
Ендогенно произведеният колаген (т.е. колагенът, синтезиран от организма) играе много важна роля за здравето. Разграждането и изчерпването на естествения колаген в тялото ни пък се свързва с редица здравословни проблеми.
Колагенът най-често се намира в кожата, костите и в съединителната тъкан на организма, осигурявайки структурна опора, сила и еластичност.
Какво уврежда колагена?
Има редица фактори, които могат да нарушат нивата на колаген в тялото. Кожата ви може да се задържи здрава за по-дълго, ако избягвате следните неща:
Честа консумация на захар: хранене с високо съдържание на захар увеличава скоростта на гликацията, процес, при който захарта в кръвта се свързва с протеините, за да образуват нови молекули, наречени крайни продукти на гликацията (AGEs). AGEs увреждат съседните протеини и могат да направят колагена сух, крехък и слаб.
Пушене: много химикали, присъстващи в тютюневия дим, увреждат както колагена, така и еластина в кожата. Никотинът също стеснява кръвоносните съдове във външните слоеве на кожата, което намалява разнасянето на хранителни вещества и кислород в кожата и по този начин засяга здравето на кожата. (Тютюнът съдържа химикали, които увреждат колагена.)
Слънчева светлина: Ултравиолетовите лъчи от слънчевата светлина разграждат колагена с голяма скорост, увреждат колагеновите фибри и предизвикват натрупване на анормален еластин. Анормалният еластин води до производство на ензим, който също разгражда колагена. Този процес може да доведе до образуване на белези от слънцето.
Автоимунни заболявания: Някои автоимунни заболявания предизвикват антитела, които се насочват към колагена. Генните мутации, отговорни за не зреенето на колагеновите алфа-вериги, могат да повлияят на извънклетъчната матрица, което пък води до намаляване на количеството отделен колаген или до отделянето на дисфункционален мутирал колаген.
Съответно нивата на колаген се нарушават естествено с течение на времето и няма начин да се предотврати този присъщ за остаряването процес. Но като се вземат предпазни мерки е възможно да се намали неприсъщото (външно предизвикано) стареене и да се защити колагена, поддържащ кожата, костите, мускулите и ставите здрави за по-дълго време.
Кои храни помагат в синтеза на колаген
- Всички храни с високо съдържание на Витамин С
- Червено цвекло и други червени зеленчуци, съдържащи Силиций
- Лук и други зеленчуци съдържащи сяра
- Боровинки
- Тиквени семки
- Елда
- Кожа от пиле
- Свински желатин-джолан, пача.
- Сьомга, риба тон
- Чушки
- Овесени ядки
- Соя
- Полски хвощ
- Вишни
- Телешки и пилешки дроб
- Моркови
- Кайсии
- Смокини
- Кълнове и житни зародиши
- Банани
Повече информация, относно използваните източници може да намерите тук.
Статията има чисто информативен характер. Каквато и билка да използвате, преди това се посъветвайте с вашия дерматолог или фитотерапевт!