

От Елена Пеева
- 114
Камъни в жлъчката? Какво представляват и как да се излекуваме? Камъните в жлъчката представляват кристални отлагания, които се образуват в жлъчния мехур-това е органа, където жлъчката престоява, докато се наложи нейното използване за смилането на мазни храни.
Тези кристали могат да преминат в жлъчните пътища и да причинят силна болка и опасни за живота усложнения. Жлъчните камъни са различни по размер и състав.
Според състава си, те могат да бъдат:
- еднородни (холестеринови, пигментни,белтъчни)
- смесени
Броят на камъните,тяхната големина и размер варират в широки граници-от песъчинки до големина колкото топка за голф.
80% от жлъчните камъни са съставени от холестерол. Те се образуват, когато черния дроб произвежда повече холестерол, отколкото храносмилателните сокове могат да втечнят. Останалите 20% от жлъчните камъни са съставени от калций и жълтеникаво-оранжев отпаден продукт, наречен билирубин, който придава на урината нейния характерен цвят и понякога причинява жълтеница.
Хората, които имат жлъчни камъни, могат да останат без симптоми продължително време, особено ако камъните се намират в жлъчния мехур. В повечето случаи медицинското лечение се смята за необходимо само, ако се появят симптоми.
Симптомите се появяват , когато камъните напуснат жлъчния мехур и заседнат на друго място в жлъчната система. Ако останат заседнали в нея, това може да доведе до увреждане на черния дроб, панкреаса или на самия жлъчен мехур.
Камъни в жлъчката – причини и симптоми
Причината за образуване на камъни в жлъчката е промяната в химичния състав на жлъчката-течността, която помага на тялото да разгражда и абсорбира мазнините.
Хранителен режим, който е богат на мазнини, обработени храни, полуфабрикати и беден на фибри и пълнозърнести храни, в голяма степен подпомага образуването на камъни в жлъчката.
Високите нива на естроген, инсулин и холестерол могат да увеличат риска от образуването им.Ако не бъдат лекувани могат да доведат и до анемия.
Пристъпите обикновено се появяват след консумация на храна с високо съдържание на мазнини. Болката често се локализира в дясната страна на тялото, като можеда премине и към гърба, под лопатката.
Други характерни симптоми са : невъзможност за храносмилане на мазнини, леко повишена температура, втрисане, потене, гадене, оригване, промяна в цвета на изпражненията.
Бременността, както и употребата на противозачатъчни средства забавят дейността на жлъчния мехур и увеличават риска от жлъчни камъни. Други фактори, които могат да увеличат риска от образуване на камъни в жлъчката са:
- инфекция
- наднормено тегло
- чревни смущения
- анемия
- няколко последователни бременности
- заболявания на коронарните артерии
- хранителен режим богат на мазнини и беден на фибри
- тютюнопушене
- бързо отслабване
- прекомерна употреба на алкохол
Жлъчните пристъпи е възможно да се дължат на алергична реакция спрямо някои храни. Тези храни трябва да бъдат установени и изключени от дневното меню или максимално ограничени. Най-често това са: свинско месо,пиле, яйца, лук, мляко, кафе, цитрусови плодове, ядки, боб, царевични продукти.
Честотата на пристъпите може да бъде намалена, като се поддържа здравословно тегло и здравословен хранителен режим. Научете повече за вредните храни, които ни разболяват в нашата статия.
Билки за камъни в жлъчката
Жлъчетворните билки карат черния дроб да отделя жлъчка. Те помагат да се поддържа нормалния химичен състав на жлъчката, така че да се избегне образуването на камъни. Такива билкови средства са:
- Тинктура от глухарче
- Тинктура от бял трън
- Семена от бял трън-в храната
- Листа от артишок
- Куркума – като подправка
Важно е да се знае, че при наличие на средни и големи камъни в жлъчката, билковите средства не бива да се използват без лекарско наблюдение! Могат да се появят и други странични ефекти като газове, диария, нарушения в храносмилането.
Консумацията на 2 супени лъжици зехтин всеки ден, който може да се смеси с храната, помага за намаляването на холестерола в кръвта и жлъчния мехур. Трябва да се избягват големите количества зехтин, които се приемат при така нареченото “прочистване на черния дроб”. Този метод може да натовари стресово жлъчния мехур и да се стигне до ситуация, изискваща спешна медицинска намеса!
Полезни съвети за стопяване на камъни в жлъчката:
- Да се изключат от менюто тлъстото месо, люти и солени храни,алкохолът също трябва да бъде намален до минимум
- Препоръчително е млечно-растителна диета
- Да се консумират много зеленчуци
- Храната да се приема често , но на малки порции
- Да се осигури известно физическо натоварване-полезно е движението, ходенето пеш, гимнастика и особено упражнения за мускулите на коремната преса
Каква диета е подходяща при камъни в жлъчката?
Хората с отстранен жлъчен мехур трябва да спазват специална диета, за да се подпомага образуването и отделянето на секрет на жлъчка от черния дроб и да се намалят възпалителните промени на жлъчните пътища. Храненето да е разпределено на 5-6 малки порции през деня, за да се намали риска от застой на жлъчка в черния дроб.
Мазнините в диетата да се включват постепенно и внимателно, като количеството им да остане ограничено. Да се избягват животинските мазнини и храните със високо съдържание на холестерол.
Да не се консумира свинска мас и тлъсти меса, кожата на птиците, избягвайте ястията с вътрешности, полуфабрикатите, краве масло, пълномаслено мляко и пълномаслено сирене, с изключение на козето мляко и сирене-те са полезни.
Ограничете сметаната, майонезата, сладолед, яйца и тлъстата риба.
Избягвайте пържените храни, силни и пикантни подправки, месни и рибни консерви, богати на целулоза храни(фасул, зеле, ряпа), туршии, чесън, лук, незрели плодове,шоколад и ядки.
Диетата трябва да е богата на зеленчуци и плодове(без споменатите по-горе),на варени картофи, макаронени изделия, ниско маслени млека и сирена, постни меса, птици и риба.
При приготвяне на храната използвайте растителна мазнина, зехтин, но също в ограничени количества-не повече от две супени лъжици дневно. Хлябът се препоръчва да е пълнозърнест, твърд или препечен като сухар.
През първите три месеца след операцията не трябва да се пият алкохол и газирани напитки. Кафето и чаят да са слаби. Приема се поне по 2 литра вода дневно. Полезно е да се вземат витамини-А,К и Е.
Повече информация, относно използваните източници може да намерите тук.
Статията има чисто информативен характер. Каквато и билка да използвате, преди това се посъветвайте с вашия дерматолог или фитотерапевт!