

От Елена Пеева
- 235
Безсъние и билки? Билките са използвани от хилядолетия за лечение на безсънието, което се дължи на различни заболявания свързани с нервната система, задух, кашлица, преумора, психическа възбуда, стрес и др.
При лечението на причините и симптомите при безсъние ефективно се прилагат много алтернативни методи, голяма част от които се основават на билколечението.
Една от най-популярните билки използвани от векове е Валериана(Дилянка)-Valeriana officinalis. Коренът от тази билка отдавна се използва като успокоително и е активна съставка в над 100 транквиланта и приспивателни във фармацевтичната индустрия.
Чай , с една две лъжички корен от Валериана преди лягане, улеснява заспиването. Може да се приемат и по една-две чаши през деня за облекчаване на безпокойство, тревожност, при нервно напрежение.
Валериана може да се приема и под формата на капсули и тинктури. Обикновено се приемат непосредствено преди лягане. При хората с временни проблеми при заспиването бързо ще установят ефекта. Докато страдащите от хронично безсъние ще почувстват подобрение в съня си след две седмици до месец.
Друга билка полезна в комбинация с Дилянка е Хмелът-Humulus lupulus. Хмелът се използва за лечение на тревожност, безсъние и безпокойство от над 1000г. , откакто растението е станало основна съставка на бирата. Седативното вещество в хмела е метилбутенолът, който има успокояващо действие върху централната нервна система. Комбинацията от Хмел и Валериана може да направи съня ви пълноценен.
Пасифлора-Passiflora incarnata. Пасифлората е леко успокоително билково средство, което се използва от векове за лечение на нервно напрежение, тревожност и безсъние. Особено полезна в натовареното ежедневие, наситено с много стрес, и има благоприятен ефект особено при хора, които страдат от паник атаки и страхова невроза. Може да се приема под формата на чай, капсули или тинктура.
Лавандула- Lavandula-различни видове
Лавандуловото масло е световно признато средство при безсъние. Тъй като маслото помага за забавяне на нервните импулси, то може да намали раздразнителността и да стимулира съня. Освен това има и анестетичен ефект.
Внимавайте обаче-не всички видове лавандула действат успокоително. Някои видове, особено испанската лавандула, може да имат стимулиращо действие подобно на розмарина. Ако по невнимание си купите лавандулово масло, което има обратен ефект, просто го запазете за други цели. Етеричните масла са само за външна употреба. В случая лавандуловото масло може да го сложите във ваната или на спалното бельо.
Лайка-Matricaria recutita
Чаят от лайка се използва за напитка преди лягане от векове. Едно от най-ефикасните успокоителни вещества в лайката е апигенинът. Предимство е , че може да се иползва и при малки деца, страдащи от свръх активност. Освен всички други лечебни свойства, тя е и много приятен на вкус билков чай.
Жълт кантарион, звъника-Hypericum perforatum L
Звъниката е друга билка, която е много полезна при нарушения на съня. Използва се от древността за лечение на тревожност, депресия, безсъние. Особено е полезен за хора, чието безсъние е свързано с депресия и депресивни периоди.
Може да се приема на чай, таблетки или тинктура. Ефекта от действието на жълтия кантарион може да се прояви след две седмици до месец.
Маточина-Melissaofficinalis
Билката укрепва нервната система и действа седативно и спазмолитично. Предписва се с добър ефект при сърдечна невроза, мигрена, безсъние, нервна и полова свръхвъзбуда, неврастения.
При неспокоен се препоръчва чай от маточина-вечер преди лягане по една чаша.
Ашваганда-Withania somnifera Ashwagandha
Ашваганда или „Индийски жен-шен“ е билка с доказано действие в Аюрведичната медицина, която подмладява и подобрява психическото здраве на организма. Билката ни прави по-устойчиви на стреса, умората и безсънието благодарение на фитохимикалите съдържащи се в нея.
Може да се приема на прах, чай, таблетки или тинктури.
Всички споменати билки могат да взаимодействат с лекарства за кръвно налягане, бетаблокери и седативи. Преди да предприемете прием се консултирайте със съответния специалист.
Повече информация, относно използваните източници може да намерите тук.
Статията има чисто информативен характер. Каквато и билка да използвате, преди това се посъветвайте с вашия дерматолог или фитотерапевт!